Mozgalmas évek

Ahogy korábbi cikkünkben láthattuk, a Miskolci Körzet jópár éves múltra tekint vissza. Hála Kormos Máté szorgalmának, és igyekezetének, igyekszünk évekre visszamenőleg (Egészen 1986!!ig) a megörökített pillanatokat közétenni oldalunkon. A válogatott fényképek jelenleg feltöltés alatt vannak, de a tavalyi év képei már megtekinthetőek a Fényképek szekcióban, vagy ide kattintva:

Fényképek

Természetesen akinek vannak további fényképei, vagy esetleg olyan régi fényképek melyeket szívesen megosztana velünk, küldje az info@miskolc.metodista.hu címre, vagy vegye fel a kapcsolatot Kormos Máté médiafelelőssel.

Előre is köszönjük!

33331480

A miskolci gyülekezet születése

History
Mérföldkövek

 

Korábbi blogunkon már leközöltük azt a kis tanulmányt, amelyet Vígh Bence jóvoltából olvashattunk, a miskolci gyülekezet születésének első éveiről. Érdekes olvasmány, amelyben láthatjuk a gyülekezet indulását, a ’20-as évek kezdetétől, egészen 1930-ig. Az önálló körzetté válást, harcaikat sokszor a megbélyegzéssel, és az “otthonkereséssel”. Szeretnénk feleleveníteni ezt a rendkívül precíz, tényfeltáró írást, ezért álljanak itt a korábbi sorok. A hivatkozás továbbra is elérhető, és a cikk (amely két részletben jelent meg a MIX újságban) pdf formátumban megtekinthető:

A Miskolci Körzet története 1923-ban kezdődött, amikor az első személyek tagságra jelentkeztek a metodista egyházba. Miskolc három éven keresztül a Nyíregyházi Körzet “fíliája”, 1926-tól azonban már önálló körzet, saját lelkésszel. Ismerje meg a gyülekezet születésének történetét Vigh Bence A miskolci metodista gyülekezet kialakulása és első évei című (pdf-ben letölthető: 1. rész, 2. rész) tanulmányából, amely a gyülekezet életének legelső éveit mutatja be. A tanulmány a Metodista Ifjúsági Közösségek Szövetségének lapjában, a MIX-ben jelent meg 2008 febrárjában és márciusában.

 

Ezúton pedig szeretnénk ismét Bencének megköszönni munkáját!

Örömhír cigányoknak is – tanulmányfüzet

Megjelent 2010. decemberében az Ökumenikus tanulmányi füzetek 22.száma, címe: Örömhír cigányoknak is. A tizenkét írásból az egyik tanulmány szerzője Szuhánszky István miskolci metodista lelkész, aki az alsózsolcai missziós tapasztalatait foglalta össze.


Bizonyára lesznek olyanok, akik kézbe véve ezt a cigány – ahogy ma mondani szokás roma – kérdéssel foglalkozó tanulmánygyűjteményt, kíváncsian vagy éppen megütközve kapják fel a fejüket: miért éppen ezt a témát választották? Tudható, hogy vannak sokan becsületes, tisztességes krisztusi hitben – és a nélkül – élő jó magyar emberek, akik arra gondolnak, hogy elég népünk, országunk sok gondja, baja a cigányok súlyos nyomorúságai emlegetése nélkül is. Vajon nem fájnak-e eléggé a világ minden táján szétszórtan élő, vagy éppen a szomszédos országokhoz csatolt kisebbségi magyarokat érő igazságtalanságok terhei? Hát nem imádkozunk-e mindennap sokak mindennapi kenyeréért, akiknek alig-alig jut betevő falat? Az ilyen és hasonló gondolatok és felvetések jogosak. A kérdésre adott felelet mégis egyszerű: azért választottuk ezt a témát, mert hitünk és meggyőződésünk szerint elérkezett „az alkalmas idő” (Efézus 5,16). Megjött „a minősített idő”, amikor az évszázadokon át görgetett, megoldatlan problémák hatékonyabb kezelését újra kezdhetjük. (www.remenyhir.hu)

A miskolci kezdetek időrendben…

DSCF7916

(A Miskolci Imaterem szószéke és oltár asztala napjainkban)

1908. Egy független hívő közösség alakul Miskolcon.
1923. május 20-21-én ennek a közösségnek a tagjai jelen vannak a Nyíregyházi Metodista Kápolna avatásán.
1923. október 11. Miskolcon a Melinda u. 15. szám alatt a Nehézy család lakásán tartott istentiszteleten 11-en csatlakoznak tagként a Metodista Egyházhoz. A helyi missziót Harmann József laikus lelkész gondozza.
1924. Októberben Harmann József laikus lelkész kérelmet nyújt be a miskolci Városi Tanácshoz, melyben kápolna- és lakásépítés céljából egy telket kérvényez a várostól.
1925. március 15. Az Újvilág u. 4. számban bérelt ingatlanban megtartják az első istentiszteletet, az ünnepet 3 napos evangélizáció követi.
1925. Miskolc az önálló körzetté alakulás érdekében Viktor Róbert személyében segédlelkészt kap, munkáját a Nyíregyházi Körzet lelkésze, Wallrabenstein Jakab felügyeli.
1926. Miskolc az Évi Konferencián önálló körzetként szerepel. Ebben az évben a Miskolci Gyülekezet megvásárolja a Gilányi u. 4. szám alatti ingatlant.
1927. karácsonyán felavatják a Gilányi utcai ingatlanban kialakított imatermet. Az avatást 4 napos evangélizáció követi.
1928. Az őszi aratási hálaadó ünnep délutánján a gyülekezet a Dani-völgyi barlanglakásos nyomortelepen először missziózik.
1933. A Miskolci Gyülekezet 10 éves jubileumot ünnepel az őszi hálaadón. A gyülekezet missziós közösségként határozza meg magát, “ahol minden egyes tagra sok tennivaló vár”.
1940. Az imatermet megnagyobbítja a gyülekezet.

85 éves a Miskolci Körzet!

DSCF791285 évvel ezelőtt, 1925-ben kapott Miskolc saját metodista lelkipásztort Viktor Róbert személyében. (A hivatalos körzeti nyilvántartás 1926-ban következett be.) Ebből az alkalomból honlapunkon több történeti összeállítást is elhelyezünk. (A képen a mai Miskolcai Imaház oltára.)

MISKOLCI LELKÉSZEK 1923-1993 KÖZÖTT

1923-1925 Harmann József (laikus)
1925-1926 Viktor Róbert
1926-1928 Liebstöckl Jenő
1929-1933 Löbel János
1933-1935 Márkus József
1935-1940 Haszits János
1940-1941 Sárkány Győző
1941-1942 Löbel János
1942-1948 Koncz Imre (laikus)
1948-1949 Varga Cecília (laikus)
1949-1993 Szuhánszki János

Látványterverk új templomunkról

Eddig még nem mutattuk meg szép új templomunk látványterveit, most végre feltöltünk blogunkra néhányat. A képeken 1. a templom frontja, 2. madártávlatból a templom és a lelkészlakás épülete, 3-4. a templom belső tere látható.

 

A miskolci gyülekezet születése

A Miskolci Körzet története 1923-ban kezdődött, amikor az első személyek tagságra jelentkeztek a metodista egyházba. Miskolc három éven keresztül a Nyíregyházi Körzet “fíliája”, 1926-tól azonban már önálló körzet, saját lelkésszel. Ismerje meg a gyülekezet születésének történetét Vigh Bence A miskolci metodista gyülekezet kialakulása és első évei című (pdf-ben letölthető: 1. rész, 2. rész) tanulmányából, amely a gyülekezet életének legelső éveit mutatja be. A tanulmány a Metodista Ifjúsági Közösségek Szövetségének lapjában, a MIX-ben jelent meg 2008 febrárjában és márciusában.